Odcisk - dlaczego powstaje i wraca? - Centrum Terapii Stopy
podolog olkusz odcisk na stopie

Już sama nazwa wskazuje na przyczynę powstawania odcisku – coś jest uciskane/odciskane i powstaje rogowy rdzeń. Komórki naskórka w miejscu nacisku dojrzewają szybciej, tworząc twardą „kulę”, która uciska na struktury stopy i boli. Tkanki okoliczne dojrzewają w fizjologicznym tempie i otaczają odcisk.

Trapią Cię odciski? Mimo ciągłego usuwania one wciąż powracają? Działanie podologa jest w tym przypadku działaniem objawowym. Usuwamy to, co powstało ale nie usuwamy przyczyny. I tu wspólnie z podologiem trzeba zastanowić się nad obuwiem, biomechaniką stopy, obciążeniami na stopie, sposobem chodu i wszystkim, co może wpływać na ucisk w miejscu powstawania odcisku.

Przyjrzyj się swojej stopie. Sprawdź czy nie masz twardych miejsc w okolicy 5 palca, czy na śródstopiu jest twarda, gruba, żółta skóra. Jeżeli widzisz to o czym piszę bardzo prawdopodobne, że tam może się zrobić odcisk. A ta gruba skóra powstaje tam dlatego, że podczas chodu kości stopy mocno naciskają na tkanki, które nie są fizjologicznie przystosowane do przyjmowania obciążenia. Ale o tym więcej podczas wizyty podologicznej.

Często dziwicie się, że po usunięciu odcisk wraca w ciągu 2-4-6 miesięcy. Oczywiście może tak być, bo nie jest usunięta przyczyna. W takim przypadku potrzebny jest fizjoterapeuta, aby ustawić stopę w odpowiedni sposób. To pomoże poprawić chód i zmniejszy nacisk na ten fragment tkanek.

Warto również wiedzieć: