Prawidłowo zbudowana stopa, czyli stopa nie powodująca bólu, z prawidłowo wysklepionymi łukami i z odpowiednią biomechaniką, jest rzeczą nadzwyczaj rzadką u osób dorosłych.
W jaki sposób można ocenić swoją stopę?
Deformacjami stóp rozumiemy zmiany w układzie kostno-stawowo-mięśniowym, wpływające na funkcjonalność stóp i całego układu ruchu.
Wyróżniamy trzy podstawowe odmiany zniekształceń:
- Wrodzone deformacje,
- Funkcjonalne odkształcenia stóp prawidłowych,
- Zniekształcenia spowodowane przeciążeniami.
Każda z tych deformacji może wywoływać zmiany w obrębie stóp, które kiedyś będą objawiać się bólem.
Skóra stóp reaguje przede wszystkim na trzy czynniki drażniące:
- Obciążenie mechaniczne – presja i tarcie, zazwyczaj spowodowane deformacją na stopie, ale również powodem może być nieprawidłowa pielęgnacja. Objawia się twardnieniem i narastaniem naskórka.
- stres termiczny – zbyt wysoka temperatura (np. może być spowodowane zbyt dużym tarciem lub nieprawidłowym obuwiem) lub zbyt niska temperatura
- stres chemiczny – kwasy (popularne skarpetki złuszczające, pedicure kwasowy itp.)
Wszystkie te czynniki drażniące mają wpływ na zwiększenie produkcji komórek w naskórku, a co za tym idzie powstanie modzeli i głęboko wnikających odcisków, które znacznie obniżają komfort chodzenia i wywołują ból. Są zwykłe to reakcje obronne skóry na nadmierny ucisk i nierównomiernym rozkładem sił na kości stopy.
Skutkiem tego, oprócz bólu może być dalsze pogłębianie istniejących już deformacji stóp.
Dlatego warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, kiedy borykasz się z ciągle powracającym odciskiem lub twardą, narastającą skórą na podeszwie stopy.
Zapraszamy do Centrum Terapii Stopy na konsultacje fizjoterapeutyczne i podologiczne Twoich stóp!